532 245 13 84

Aşılı Mavi Ladin

PİCEA PUNGENS ''HOOPSİİ''

Kategori : İthal Bitkiler
Boy : 35/45 cm
Çap : 20/25 cm
Kap : Saksı
Stok : 10 adet
Online minimum : 1 adet
Fiyat : 100.00
Miktar
  1. Siparişler en az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
  2. Fiyatlara KDV ve taşıma gibi masraflar dahil değildir.
  3. Sipariş ödeme işleminden sonra gerçekleşir.
  4. Daha fazla detay için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Pinaceae Latince Adı : Picea pungens Türkçe Adı : Mavi ladinİngilizce Adı : Blue SpruceSİSTEMATİK Alt Türleri : P. pungens'Argentea'P.pungens'Glauca'P.pungens'Glauca Globasa'P.pungens'Glauca nana'P.pungens'nana'

MORFOLOJİ Ortalama Boy : Büyük (15 m.''den fazla)En Uzun Boy : 20 metreOrtalama Genişlik:8 metreYaprak : Herdem YeşilGövde ve Kabuk : Gövde ve dalları ince pulsu ve çatlaklı grinsi esmer bir kabukla örtülüdür.Dal Formu : Dallar gövdeye çevrel dizilmiştir.Kozalak : Kozalaklar yumurta şeklinde uzunca silindir veya yuvarlak formda olup aşağı ve yanlara doğru yönelmişlerdir. olgunlaşmadan önce yeşil- koyu kırmızı daha sonra kahverengidirler

Kozalaklar olgunlaştıklarında bile açılmaz, olduğu gibi yere düşerler.Çiçek : Bir evciklidir.Dişi çiçek bir önceki yıla ait sürgünün ucunda, dip kısımlarda kiremit dizilişinde birkrç pul ile çevrelenmiş halde bulunur. Erkek çiçek ise bir evvelki yıla ait sürgünlerde bulunan iğne yaprakların koltuğunda yer alır.Budama : Budama gerektirmez. Ama tek bir sürgünün ana gövde olması için bunun yanında çatal yapıp uzayan ikincil sürgünlerin kesilip çıkarılması lazım.

Tepe Özelliği : Piramit taçlı EKOLOJİ İklim :Ilıman - Soğuğa dayanıklıIşık :Güneş sever Yarı gölgeye dayanıklıToprak : Suyu iyi akıntılı (süzek) derin, nemli toprakları sever. Kireçli topraklardan hoşlanmaz.Nem : Yüksek bağıl nemi sever.

ÜRETİM Tohumla Üretim : Tohumla üretimi zordur. Tohum dinlenmesi olduğu için tohumlar 4 C derecede 2-3 aylık katlamadan sonra soğuk yastıklara ekimi yapılır.Tohum Ekim Zamanı :Bahar başı Mart, Bahar Nisan, Bahar Sonu MayısÇelikle Üretim : Çelikle üretim ancak bodur türlerde yapılır. Çelikler temmuz- Ağustos başı alınarak % 0.8'lik IBA ile muamele edilip sisleme altında torf + kum karışımında köklendirilirler.Aşı ile Üretim : Aşı ile üretim daha çok mavi ve değerli bitkilerin üretiminde kullanılır. Çünkü tohumla üretimde mavi türlerin çöğürlerinin çoğu daha az mavi olur. Yandan kertikli aşı uygulanır.Anaç Seçimi : P. abies var. excelsaSulama : Düzenli sulama ister.

yorumlar
benzer ürünler
taksitler
önerileriniz