532 245 13 84

Mor Salkım

Wisteria Sinensis

Kategori : Sarıcı Tırmanıcılar
Boy : 250/300 cm
Çap : 30/40 cm
Kap : Saksı
Stok : 50 adet
Online minimum : 1 adet
Fiyat : 60.00
Miktar
  1. Siparişler en az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
  2. Fiyatlara KDV ve taşıma gibi masraflar dahil değildir.
  3. Sipariş ödeme işleminden sonra gerçekleşir.
  4. Daha fazla detay için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Mor Salkım, Wisteria sinensis baklagillerden bir sarmaşıktır. Anayurdu Çin'dir.Yapraklarını döken sarılıcı odunsu bitkilerdir. Boyu 20-30 metreye kadar varabilir. Ömrü yaklaşık 70-80 yıldır. Çiçekleri salkım durumunda, mavi-mor, beyaz ya da soluk pembe renklidir.Beyaz renkli olanı Türkiyede çok az bulunur, daha çok mor renkli olanı bulunur.Salkımlar 15-30 cm boyunu bulabilir. Bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Türkiye'de de bulunur.Yoğun olarak Nisan sonu Mayıs ayı başında çiçeklerini açmaya başlar Mayıs sonuna kadar açar.Ondan sonra ise iklimine uygun(ılıman,rutubetli)yerlerde bahardaki kadar yoğun olmasada sonbahara kadar çiçeklerini açmaya devam eder. Çiçekleri kendinizi cennette hissedeciğiniz kadar hoş,güzel ve mükemmel derecede kokuludur.Çiçekleri solsa bile kokmaya devam eder.

Çiçeklerin kokusu evde vazonun içinde bütün evi saracak kadar hoş güzel kokutur. Yapraklanmadan önce çiçeklenir.Çiçeklenirken küçük yapraklarını çıkartır.Bakla şeklinde meyve yapar içinde tohumları bulunur,meyvesini iklimine uygun yerlerde yapar her yerde yapmayabilir. Üretimi tohum,daldırma ve çelikle yapılır.Tohum ile yapılan üretimde çiçeklerini çok yıllar sonra açtığı için çelikleme tercih edilir. Yaprakçıkları 7-13 olup yumurtamsı elips şeklindedir.

Türkiye'nin çoğu bölgesine rahatlıkla uyum sağlayabilir.Kışın -15 dereceye kadar dayanır.İsteğe göre budanır.İsteğe göre budandığında.Yılda 2 kez budanır.1.si çiçekleri geçtikten sonra 2.si ise yaz sonu veya kış sonu yapılır.Fakat bitki budanmadanda çok güzel dağınık bir form alır.Kendisi bir yere sarılamayacağından desteğe ihtiyacı vardır.Çardak ,veranda, tahta gibi yerlere sardırılabilir.Hava kirliliğinden etkilenmez.Drenajı iyi toprağı sever.Fidanlıklardan rahatlıkla satın alabilirsiniz. Eski bahçelerin klasik sarmaşığıdır.Türkiyedeki yaygın olan türü Çin kökenli olan Wisteria sinensistir,az sayıdada olsa Japonya kökenli Wisteria floribunda bulunur.

Bazı şaraplarda koku ve aroma vermek için kullanılır.Dekorasyonda wisteria motifi olarak bilinir ve çok sık tercih edilir. El sanatları alanında takı ve yapma çiçek için kullanılır.Ayrıca hoş kokulu çiçeklerinden parfümüde kozmetik sanayisinde yararlanılır.ABD yapımı Desperate Housewives dizisinde Wisteria lane adlı bir mahalle vardır.Türkçesi mor salkım mahallesi olmaktadır.Japonya ve Çin'in ülke sembolleridir.

Mor salkım çiçeğinin anlamı gençlik ve güzellik demektir.Peyzajda ise mevsimleri vurgulamak ve hoş kokulu alımlı çiçeklerinden dolayı sıkça kullanılır.Edebiyatta ise en önemli yazarlarımızdan olan Halide Edip Adıvar'ın Mor Salkımlı Ev adında yaşamını anlatan bir romanı edebiyatımızda önemli bir yer tutmaktadır.Tarihteki önemi ise Bizans İmparatorluğu tarafından çok sevilen mor renginden dolayı İstanbul'da çok sık rastlanır.

yorumlar
benzer ürünler
taksitler
önerileriniz