532 245 13 84

İğde Ağacı

Elaeagnus

Kategori : Yapraklı Ağaçlar
Boy : 200-250 cm
Çap : 8/10 cm
Kap : Saksı
Stok : 25 adet
Online minimum : 1 adet
Fiyat : 125.00
Miktar
  1. Siparişler en az 3 iş günü içinde kargo ya da nakliye aracına teslim edilir.
  2. Fiyatlara KDV ve taşıma gibi masraflar dahil değildir.
  3. Sipariş ödeme işleminden sonra gerçekleşir.
  4. Daha fazla detay için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

İğde; Türkiye'nin her yerinde yabani olarak yetişen iğde ağacı (Elaeagnus angustifolia), en çok 67 metreye kadar boylanabilen küçük ve dikenli bir ağaçtır. Kışın dökülen ince uzun yapraklarının alt yüzü gümüş beyazlığında, çiçekleri küçük, sarımsı renkte ve hoş kokuludur. Zayıf ve kurak topraklarda bile gelişebilen, soğuğa ve rüzgâra dayanıklı bir ağaç olduğu için Orta Anadolu'da tarla kenarlarına rüzgâr çiti olarak dikilir.

Anayurdunun Orta Asya olduğu sanılan bu ağaçların meyvesi, ülkemizde iğdeadıyla çerez olarak yenir. Zeytin biçimindeki meyveler yaklaşık 2 cm uzunluğundadır ve üstü derimsi bir kılıfla örtülüdür. Önceleri bal rengi olan bu kılıf, meyve olgunlaştıkça koyulaşarak kırmızımsı esmer bir renk alır. Meyvelerin iç bölümü unlu yapıda ve tatlıdır. İçinde sert kabuklu tek bir tohum (çekirdek) bulunur.

Türkiye'de özellikle karasal iklime sahip olan pek çok ilde yetiştirilebilmektedir.

satılık iğde,satılık iğde ağacı,iğde ağacı fiyat,iğde ağacı fiyatları,iğde ağacı,i faydaları,iğde ağacı yararları,iğde fiyat,iğde ağacı fidanı,iğde ağacı nerede satılır,iğde bitkisi,

yorumlar
benzer ürünler
taksitler
önerileriniz